រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងអប់រំ អះអាងថា, សិស្ស ប្រឡងបាក់ឌុប លើកទី២ ជាប់តិច ជាងលើក ទី១
RFA / វិទ្យុ អាស៊ី សេរី | ២៩ តុលា ២០១៤
បេក្ខជនប្រឡងបាក់ឌុបលើកទី២ចេញពីមណ្ឌលប្រឡងវិទ្យាល័យ ជា ស៊ីម សាមគ្គី នៅថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៤។ RFA/Tep Soravy
ប្រមុខដឹកនាំ ក្រសួងអប់រំ ឲ្យដឹងថា, សិស្ស ប្រឡងបាក់ឌុប លើកទី២ ជាប់តិច ជាងប្រឡង លើកទី១។ លោករដ្ឋមន្ត្រី បញ្ជាក់ថា, លទ្ធផល ប្រឡងបាក់ឌុប លើកទី២នេះ ផ្ទុយ នឹងការរំពឹងទុក របស់ ក្រសួងអប់រំ, ប៉ុន្តែ ក្រសួង មិនមាន គោលការណ៍ ណាមួយ បន្ធូរបន្ថយពិន្ទុ ដើម្បី ឲ្យចំនួនសិស្ស ប្រឡងជាប់ កើនឡើង នោះឡើយ។
លោករដ្ឋមន្ត្រី ហង់ ជួនណារ៉ុន កាលពីថ្ងៃ ទី២៨ ខែតុលា បញ្ជាក់ថា, បេក្ខជន ប្រឡងបាក់ឌុប លើកទី២ សម័យប្រឡង ថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា មានចំនួន ជាង៦ម៉ឺននាក់។ ប៉ុន្តែ តាមការប៉ាន់ស្មាន សិស្ស ដែលប្រឡងជាប់ មានមិនដល់ ២៥% នោះទេ។ លោក មានប្រសាសន៍ ថា, សិស្ស ដែលប្រឡងធ្លាក់ ទាំងអស់ អាចបន្តរៀន ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ រង ឬចូលរៀន ក្នុងមធ្យមសិក្សា បច្ចេកទេស បាន, តែ បើ ចង់ប្រឡងជាប់ បាក់ឌុប ចាំបាច់ ត្រូវតែ ខិតខំរៀនសូត្រ បន្តទៀត។
លោក បន្ថែមថា លទ្ធផល ប្រឡងបាក់ឌុប លើកទី២នេះ នឹងប្រកាស មុនកាលកំណត់៖ «តាមផែនការ នៅថ្ងៃ៣ ឬថ្ងៃ៤ ចឹង, យើង អាចប្រកាស មុនការងារហ្នឹង សល់មួយថ្ងៃ ពីរ ទៀត រួចហើយ។ ឥឡូវហ្នឹង យើង ក៏អត់ទាន់ ដឹងដែរ ព្រោះ យើង នៅសម្អាត តួលេខ, ហើយ ផ្ទៀងផ្ទាត់អី បានត្រឹមត្រូវហើយ, អាចថា ថ្ងៃ៣០ ឬ៣១ អីហ្នឹង, អាចដឹងហើយ។ វា ត្រូវហើយ មុន២ ឬ៣ថ្ងៃ។»
លោក ហង់ ជួនណារ៉ុន បញ្ជាក់ទៀតថា នៅឆ្នាំក្រោយ ក្រសួងនឹងពង្រឹងអធិការកិច្ច ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពវិស័យរបស់គ្រូ និងសិស្ស បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបន្ថែមដល់គ្រូបង្រៀន ពង្រាយគ្រូបង្រៀនឲ្យដល់គ្រប់គោលដៅ ស្វែងរកសម្ភារៈឧទ្ទេសសម្រាប់បង្រៀន កែទម្រង់កម្មវិធីសិក្សា និងបន្ថែមប្រាក់លើកទឹកចិត្តចំពោះគ្រូបង្រៀន ជាដើម។ ចំណែកឯការប្រឡង នៅតែរឹតបន្តឹងដដែល។
ចំណែកឯប្រធានសមាគមគ្រូបង្រៀនកម្ពុជាឯករាជ្យ លោក រ៉ុង ឈុន វិញរកឃើញថា សិស្សប្រឡងបាក់ឌុបជាប់លើកទី២នេះ បានត្រឹមតែជាង ១០% ប៉ុណ្ណោះ។ លោកបន្តថា រយៈពេលរៀនបំប៉នជាង ១ខែមិនគ្រប់គ្រាន់ឲ្យសិស្សប្រឡងជាប់បានឡើយ ព្រោះសិស្សដែលនៅសល់ ភាគច្រើនជាសិស្សដែលខ្សោយស្រាប់។ លោកស្នើឲ្យក្រសួងអប់រំ កែទម្រង់វិស័យអប់រំទាំងមូលតែម្តង កុំឲ្យកែទម្រង់យកមុខតែមួយរយៈពេលខ្លីនោះ៖ «កំណែទម្រង់តែ ថ្នាក់ទី១២ មិនមែនជាជម្រើសល្អទេ គ្រាន់តែជាសារមួយដល់យុវជនដល់ថ្នាក់ទី១១ ទី១០ អីថា ពេលប្រឡងបើកមើលមិនបាននោះទេ តែអ្វីដែលត្រូវធ្វើ គឺត្រូវកំណែទម្រង់តាំងពីថ្នាក់មត្តេយ្យតែម្តង។»
នៅឆ្នាំនេះ មានបេក្ខជនប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ចំនួនជាង ៩ម៉ឺននាក់។ បេក្ខជនប្រឡងជាប់លើកទី១ មានចំនួនជាង ២ម៉ឺននាក់។ បើតាមការប៉ាន់ស្មានរបស់សង្គមស៊ីវិល និងការអះអាងរបស់ក្រសួងអប់រំ សិស្សប្រឡងជាប់លើកទី២ អាចមានចំនួនជាង ១ម៉ឺននាក់។ កំណែទម្រង់របស់ក្រសួងអប់រំ ត្រូវបានស្វាគមន៍ពីសំណាក់មនុស្សមួយចំនួនធំក្នុងសង្គមកម្ពុជា ប៉ុន្តែក៏មានអ្នករិះគន់ដែរថា កំណែទម្រង់នេះដូចជាលឿនពេក៕