លោក ហ៊ុន សែន មិន​ខ្វល់​ ពី​ប្រតិកម្ម​ មន្ត្រី​អង្គការ​ ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​ ចំពោះ​ ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត​ថ្មី
RFA / ​វិទ្យុ ​អាស៊ី សេរី | ១០ មិនា ២០១៥
លោក​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ថ្លែង​ក្នុង​ សន្និសីទ​ ពាណិជ្ជកម្ម នា​រាជធានី ​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ព្រឹក​ ថ្ងៃ​ទី​៦ តុលា ២០១៤។  RFA/An Sithav
លោក​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បាន​ថ្លែង​ចំអក ​ឲ្យ​មន្ត្រី ​អង្គការ​ សង្គម​ស៊ីវិល ​មួយ​ចំនួន ថា, ​មាន​ជំងឺ​តួឯក ដែល​តាំង​ខ្លួន​ឯង​ ថា, ជា​មនុស្ស​ សំខាន់ ដែល​ធ្វើ​ ពហិការ​ មិន​ចូលរួម​ សិក្ខា​សាលា ​ស្ដីពី ​សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់ ​បោះ​ឆ្នោត និង​សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់ ​កែ​ទម្រង់​ ស្ដីពី ​ការ​រៀបចំ និង​ការ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ នៃ​គណៈកម្មាធិការ ​ជាតិ ​រៀបចំ​ ការ​បោះ​ឆ្នោត។
លោក ហ៊ុន សែន មាន​ប្រតិកម្ម​ នៅ​ក្នុង​ពិធី​ ប្រគល់​វិញ្ញាបនបត្រ​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ ជាតិ​ អប់រំ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ ​ទី​១០ មីនា ដូច្នេះ ដោយសារ​ តែ​ អង្គការ សង្គម​ស៊ីវិល ​ដែល​ធ្វើ​ការ​ យ៉ាង​សកម្ម​ លើ​ការងារ​ បោះ​ឆ្នោត​ កន្លង​មក មិន​ចូលរួម​ ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ ស្ដីពី ​សេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​ ចំនួន​ពីរ ដែល​រៀបចំ​ ដោយ​គណបក្ស​ ទាំង​ពីរ​ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ ទី​៩ មីនា នៅ​វិមាន ​រដ្ឋសភា ដែល​រៀបចំ​ឡើង ដោយ​គណបក្ស​ ជាប់​ឆ្នោត​ ទាំង​ពីរ។
លោក ហ៊ុន សែន អះអាង​ថា, រដ្ឋសភា ​នឹង​មិន​ អញ្ជើញ​ មន្ត្រី​ អង្គការ​ សង្គម​ស៊ីវិល ​ចូលរួម ក្នុង​សិក្ខា​សាលា ស្ដីពី ​សេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​ ទាំង​ពីរ ​នេះ ​ទៀត​ទេ ទោះ​បី​ ជា​មន្ត្រី អង្គការ​ សង្គម​ស៊ីវិល​ មួយ​ចំនួន​នេះ មិន​ចូលរួម​ ក៏​គ្មាន​ បញ្ហា​អ្វី​ដែរ។
លោក​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ព្រមាន​ថា, ដំណើរ​ការ​ បោះ​ឆ្នោត​ នៅ​ពេល ​ខាង​មុខ នឹង​មិន​គាំង​ទេ បើ​សិន​ជា​ ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត ​ថ្មី​នេះ ​ចេញ​មិន​រួច ក៏​នៅ​មាន​ ច្បាប់​ចាស់ និង គ.ជ.ប. ដែល​មាន​ ជា​ធរមាន អាច​រៀបចំ​ ការ​បោះ​ឆ្នោត​ បាន​ដែរ ដោយ​យោង​ លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ដំណោះស្រាយ​ នយោបាយ ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ ទី​២២ កក្កដា នោះ៖ «ម្សិលមិញ​ សិក្ខា​សាលា​ អំពី​ ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត​ ដែល​មាន​ការ​ សម្រប​ សម្រួល​ ដោយ​គណបក្ស​ ទាំង​ពីរ ដោយសារ​តែ​ លង់​ ដោយ​ជំងឺ​តួឯក។  ហើយ ​មាន​អង្គការ​ខ្លះ​, គេ ​ធ្វើ​ពហិការ  ស្មាន​ថា ​ធ្វើ​ពហិការ​ហ្នឹង​ គេ​ ងាប់​អី ធ្វើ​ទៅ?  ឥឡូវ​ ឮ​ថា, បើ​ អញ្ជើញ ​លើក​ក្រោយ​ គេ​ នឹង​ទៅ។  គ្មាន​ ពេល​ទេ។  ទៅ​ ឬ​មិន​ទៅ​, ជា​រឿង​ របស់​ លោក​ឯង​ទេ។  គ្មាន​ នរណា ​គេ​ តម្រូវ​ចិត្ត​ របស់​ លោក​ឯង ​ប៉ុន្មាន​នាក់​ នោះ​ទេ»
ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន នេះ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល អ្នក​វិភាគ​ចាត់​ទុក​ការ​សិក្ខា​សាលា​ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ ជាតិ និង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា នោះ គ្រាន់​តែ​ជា​ល្ខោន​ឲ្យ​ល្អ​មើល​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។ ហើយ​បញ្ជាក់​ថា ពួក​គាត់​មិន​ទៅ​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​នេះ ដោយសារ​តែ​មិន​ចង់​ទៅ​ប្រថាប់​ត្រា​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​នេះ។
ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ដើម្បី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សេរី និង​យុត្តិធម៌​នៅ​កម្ពុជា ខុមហ្វ្រែល (Comfrel) លោក គល់ បញ្ញា និង​តំណាង​សម្ព័ន្ធ​កំណែ​ទម្រង់​ការ​បោះ​ឆ្នោត​អឺរ៉ា (ERA) មាន​ប្រសាសន៍​ថា មូលហេតុ​ដែល​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​មួយ​ចំនួន​មិន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ នេះ ដោយសារ​ក្រុម​ការងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ មិន​បាន​ផ្ដល់​របៀបវារៈ​ជា​មុន។ លោក គល់ បញ្ញា បាន​ហៅ​សិក្ខា​សាលា​នេះ​ថា គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​ប្រជុំ​មួយ​ធម្មតា​ប៉ុណ្ណោះ។
ក្រោយ​ពី​ក្រុម​ការងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ បាន​ធ្វើ​សិក្ខា​សាលា​បញ្ចប់​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៩ មីនា នោះ អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ចំនួន ៦០​ស្ថាប័ន បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍ និង​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​រួម​គ្នា​ភ្លាមៗ មិន​គាំទ្រ​សេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​បោះ​ឆ្នោត​ថ្មី និង​សេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នោះ​ឡើយ ដោយ​ពួក​គេ​សម្ដែង​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ចំពោះ​ដំណើរ​ការ​រៀបចំ​សេចក្ដី​ព្រាង​ ច្បាប់​ទាំង​ពីរ​នេះ ថា​គ្មាន​គុណភាព​ច្បាប់ និង​ការ​រឹត​ត្បិត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សង្គម​ស៊ីវិល។ល។
អ្នក​ឃ្លាំ​មើល​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គម លោក​បណ្ឌិត កែម ឡី មាន​ប្រសាសន៍​ថា មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល មិន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​នេះ​ជា​កាយវិការ​ត្រឹមត្រូវ ព្រោះ​សិក្ខា​សាលា​នេះ​ជា​សិក្ខា​សាលា​ប្រថាប់​ត្រា មិន​មែន​ពិគ្រោះ​យោបល់​នោះ​ទេ៖ «រៀបចំ​ឡើង​ ប្រថាប់​ត្រា​ហ្នឹង រំលោភ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ខ្ញុំ​គាំទ្រ​អង្គការ​ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​មិន​ចូលរួម​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ ស្ដាប់ អ៊ិន.ជី.អូ (NGO) ហ្នឹង គឺ​មិន​ស្ដាប់​យូរ​មក​ហើយ តែ​កន្លែង​ខ្លះ​ក៏​គេ​ទទួល​យក​ទេ មិន​សំខាន់​ទេ បរិបទ​នេះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ការ​យល់​ដឹង​ច្រើន។»
មក​ទល់​ពេល​នេះ គេ​មិន​ទាន់​ដឹង​នៅ​ឡើយ​ទេ​ថា តើ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​នឹង​រៀបចំ​សិក្ខា​សាលា​ទៀត ឬ​យ៉ាង​ណា? ក្រុម​ការងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ថា គេ​ទុក​ឲ្យ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ជា​អ្នក​សម្រេច។ ក៏ប៉ុន្តែ លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បាន​បញ្ចេញ​សារ​មិន​ខ្វល់​ពី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​គាំទ្រ​ច្បាប់​នេះ ឬ​មិន​គាំទ្រ​នោះ ហាក់​ដូចជា​លោក​មិន​ចង់​ឲ្យ​មាន​សិក្ខា​សាលា​បន្ត​ទៀត ព្រោះ​លោក​សំអាង​លើ គ.ជ.ប ថ្មី មិន​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង ក៏​នៅ​មាន គ.ជ.ប ចាស់ នៅ​មាន​ជា​ធរមាន​ដែរ។
ក្រុម​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល អះអាង​ថា ការ​ធ្វើ​ច្បាប់​ថ្មី​ទាំង​ពីរ​នេះ គណបក្ស​ជាប់​ឆ្នោត​ទាំង​ពីរ​កំពុង​បំផ្លាញ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា ហើយ​បើ​សេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​នេះ​មិន​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ពិគ្រោះ​យោបល់ និង​ទទួល​យក​អនុសាសន៍​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​ទេ​នោះ ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ នៅ​តែ​មិន​ត្រឹមត្រូវ ឯករាជ្យ សេរី និង​យុត្តិធម៌​នោះ​ឡើយ៕